flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Минуло понад дев’ять десятиліть від утворення арбітражно-судової системи в Україні.

Весь цей період арбітражні, а згодом господарські суди діяли в умовах судової реформи, в умовах пошуку найоптимальнішого алгоритму функціонування судової влади.

Указом Президента України від 12 серпня 2010 року № 811/2010 “Питання мережі господарських судів України” проведено реорганізацію системи господарського судочинства, зокрема апеляційних округів, створено Рівненський апеляційний господарський суд, до територіальної юрисдикції якого віднесено Вінницьку, Волинську, Житомирську, Рівненську та Хмельницьку області.

Рівненський апеляційний господарський суд став одним з найбільших за територіальною юрисдикцією областей, які входять до апеляційного округу.

З прийняттям у  червні 2016 року Закону України «Про судоустрій і статус суддів» розпочався новий етап судової реформи в Україні.

Результатом першого етапу судової реформи стало створення оновленого Верховного Суду, з початком функціонування якого припинив діяльність Верховний Суд України та вищі спеціалізовані суди.

Початком другого етапу стало підписання Президентом України указів про ліквідацію та створення нових судів України.

Так, Указом Президента України від 29 грудня 2017 року № 454/2017 було ліквідовано Рівненський апеляційний господарський суд та створено Північно-західний апеляційний господарський суд, юрисдикція якого включає Вінницьку, Волинську, Житомирську, Рівненську та Хмельницьку області. Відповідно до наказу Державної судової адміністрації України від 31.07.2018 № 374 визначено кількісний склад суддів – 22. 

Указом Президента України № 295/2018 від 28.09.2018 до Північно-західного апеляційного господарського суду були переведені судді Рівненського апеляційного господарського суду, що успішно пройшли кваліфікаційне оцінювання та підтвердили свою відповідність займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності, відповідно до Розділу XV Перехідні положення Конституції України.

4 жовтня 2018 року Збори суддів шляхом таємного голосування строком на три роки обрали голову Північно-західного апеляційного господарського суду та його заступника: головою суду обрано суддю Олега Мельника, заступником голови суду –суддю Олега Тимошенка.

Судді не вперше висловили довіру та підтримку Олегу Мельнику та Олегу Тимошенку. Після Революції Гідності Законом України "Про відновлення довіри до судової влади в Україні" було змінено порядок обрання на посади голів судів та їх заступників, ці посади тепер є виборні та мають строкові обмеження. Так, у квітні 2014 року Олег Мельник зборами суддів шляхом таємного голосування був обраний заступником голови Рівненського апеляційного господарського суду строком на три роки. У квітні 2017 року у зв’язку із закінченням повноважень голови суду та його заступника зборами суддів терміном на три роки Олега Мельника обрано головою суду, Олега Тимошенка –  заступником голови суду.

У Північно-західному апеляційному господарському суді діє спеціалізація суддів з визначенням категорії спорів, які враховуються при автоматичному розподілі справ між суддями в межах затверджених судових палат та колегій:

Зборами суддів також було обрано суддів-спікерів – Інну Розізнану та Василя Грязнова.

Наразі у суді працює 21 суддя, кожен з них має свого помічника, посада якого відноситься до патронатної служби.

Організаційне забезпечення діяльності суду здійснюється його апаратом, що утворений і діє відповідно до статті 149 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”. Очолює апарат керівник апарату суду – Наталія Турович.  Заступник керівника апарату – Тетяна Кулик.

Апарат налічує близько 90 працівників та складається із одинадцяти підрозділів: відділ забезпечення судового процесу, відділ документообігу та організаційного забезпечення, відділ планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності, відділ аналітичної роботи та узагальнення судової практики, відділ матеріально-технічного забезпечення,служба судових розпорядників, сектор по взаємодії з засобами масової інформації, сектор правового забезпечення, служба управління персоналом, сектор інформаційних технологій та захисту інформації, сектор судової статистики.

Основним завданням апарату суду є забезпечення заходів фінансового, матеріально-технічного, кадрового, інформаційного та організаційно-технічного характеру, спрямованих на створення умов для повного і незалежного здійснення правосуддя.

За професійні здобутки працівників апарату неодноразово нагороджено почесними грамотами та подяками.

Важливу роль у вирішенні питань внутрішньої діяльності суду відіграє орган суддівського самоврядування – Збори суддів Північно-західного апеляційного господарського суду – як гарантія забезпечення самостійності та незалежності.

 

На зборах суддів обговорюються та вирішуються питання, визначені статтею 113 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” в порядку, встановленому Регламентом та Положенням про збори суддів Північно-західного апеляційного господарського суду. Це зокрема, визначення спеціалізації суддів з розгляду конкретних категорій справ та рівня навантаження на суддів відповідного суду з урахуванням виконання ними адміністративних або інших обов’язків, заслуховування звітів суддів, які обіймають адміністративні посади в цьому суді, та керівника апарату суду, звернення з поданням про притягнення до дисциплінарної відповідальності адвоката, прокурора, посадової особи органу державної влади чи органу місцевого самоврядування за вчинення дій або бездіяльності, що порушують гарантії незалежності суду та судді.

Північно-західний апеляційний господарський суд знаходиться у двох адмінбудівлях, з’єднаних між собою переходом. Для зручності сторін поруч з приміщеннями суду облаштовано відділ документообігу та організаційного забезпечення для прийому документів.

Судді, помічники суддів та інші працівники апарату суду забезпечені комп'ютерами та оргтехнікою, постійно здійснюється необхідне матеріально-технічне забезпечення діяльності суду.

Наразі Північно-західний апеляційний господарський суд здійснює правосуддя в приміщеннях, які повністю відповідають вимогам та необхідні для здійснення правосуддя у зв’язку із судовою реформою.