Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Починаючи з 24.02.2022 року судова система України стикнулася із безліччю викликів, балансуючи між небезпекою та виконання поставлених завдань. Про особливості роботи суду в умовах воєнного стану розповідає голова Північно-західного апеляційного господарського суду Олег Мельник.
Північно-західний апеляційний господарський суд працює в штатному режимі, хоча постійні повітряні тривоги все ж тримають у стані неспокою кожного працівника, який перебуває на робочому місці. Безпека суддів, працівників апарату суду та відвідувачів – першочергове завдання, яке потребує невідкладних заходів та чіткого алгоритму дій.
Про роботу та доступ учасників судового процесу до інформації про здійснення судочинства.
Як відомо, наразі доступ до основних державних реєстрів тимчасово призупинений. Не виключенням стали і окремі розділи сайту суду. Згадані труднощі компенсуються «Гарячою лінією суду», роботою відділу документообігу та організаційного забезпечення та за допомогою підсистеми «Електронний суд», яка дає можливість обміну процесуальними документами між судом і сторонами. Про дату та час судових засідань, про результати розгляду справи можна дізнатись в оперативному порядку за телефонами суду чи з використанням інших засобів зв’язку.
З початку війни Північно-західний апеляційний господарський суд не зупиняв свою роботу. Зважаючи на фізичні можливості учасників судового засідання, до ПЗАГС масово надходили клопотання про перенесення судових засідань. Судді ішли на зустріч заявленим клопотанням сторін у законодавчих рамках та переносили дати засідань. Попри те, що суд робив усе можливе для вчасного розгляду судових справ, траплялися випадки маніпулювання наданими правом відкладення і сторони не з'являлися у судові засідання. Зауважимо, що попри все справи розглядалися у випадку неявки сторін лише тоді, коли були відсутні докази про вручення кореспонденції із визначеною датою засідання.
Відтак, за згаданий період суддями Північно-західного апеляційного господарського суду розглянуто 253 апеляційних скарги.
Такий показник розгляду справ обумовлений технологічними можливостями, адже ІТ-розвиток для ПЗАГС справа не лише сьогоднішнього дня. Суд забезпечений можливістю відеоконференцзв'язку та прогресивними онлайн технологіями задовго до початку воєнних дій в Україні. Відтак, за допомогою програми EasyCon судом проведено понад 65 судових засідань, за допомогою підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС – 20 судових засідань.
Безпека та психологічна стійкість.
«Паніка – найгірший ворог. Нам потрібно зберігати спокій і працювати,» - з такими словами у перший день вторгнення росії на територію України звернувся до колективу голова суду Олег Мельник. У терміновому порядку керівництвом суду було проведено оперативну нараду із працівниками ПЗАГС і окреслено план дій при загрозі життю та діяльності. Таким чином, невідкладно було визначено графік роботи суду в режимі воєнного стану, умови для збереження трудових книжок, особових справ та інших матеріалів, що містять персональні дані працівників. Збереження судових справ, печаток і штампів суду, виготовлення та збереження резервних копій баз даних АСДС, інших наявних в суді баз даних локальних електронних ресурсів для можливої евакуації також стали основними питаннями порядку денного зборів. Як результат - затвердження рекомендацій на випадок захоплення міста Рівне, або суду чи безпосередньої загрози його захоплення.
У обговорених рекомендаціях подбали про визначення місця в суді для евакуації працівників з метою укриття. Відтак, при сповіщенні повітряної тривоги для жителів територіальних громад Рівненщини, працівники та відвідувачі суду мають можливість убезпечити своє життя та здоров'я в обладнаному укритті.
Зауважимо також, що до початку введення воєнного стану на теренах нашої держави, колектив ПЗАГС пройшов спеціальне практичне навчання із надання першої домедичної допомоги.
Чоловіча частина суддів та працівників апарату суду за безпосередньої участі та підтримки ТУ Служби судової охорони у Рівненській області здійснили вдосконалення навиків поводження зі стрілецькою зброєю на одному з військових полігонів.
На фронті добрих справ.
Кожен працівник суду словом підтримки, думкою, молитвою і пожертвами долучається до допомоги тим, хто позбувся домівок, життя близьких людей чи власного здоров'я. Ніхто не стоїть осторонь всеукраїнського горя і біди окремих людей, які потребують допомоги. Зокрема, здійснюється обмін кореспонденцією між судами з подальшою матеріальною підтримкою постраждалих працівників судів від військової агресії росії, судді ПЗАГС щомісячно відраховують 50% суддівської винагороди на підтримку Збройних сил України, наші працівники служать в лавах ЗСУ і працюють у волонтерських штабах. Впевнені - разом ми сильні і знаємо, що Україна переможе!