flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

День Незалежності України. Як це було

22 серпня 2022, 16:57

24 серпня 2022 року Україна святкує 31 річницю незалежності.

У 1991 році день проголошення незалежності України увійшов до історії українського державотворення як результат перемоги у багатовіковій боротьбі нашого народу за незалежність власної держави.

 

Історичні передумови проголошення Незалежності України

Вперше в ХХ столітті незалежність України була проголошена 22 січня 1918 року текстом IV Універсалу. Ця держава проіснувала три роки. Вже тоді Україна мала всі ознаки держави: герб, територію, військо, грошову систему, дипломатичні відносини з іншими державами.

Під час Української революції 1917–1921 років українцям вдалося відновити державу, яка кілька разів змінювала назву і форму: Українська Народна Республіка (1917–1918), Українська Держава (Гетьманат, 1918), знову Українська Народна Республіка (доба Директорії, 1918–1921), Західноукраїнська Народна Республіка (1918–1919).

  

З текстом Універсалу можна ознайомитись за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/n0001300-18#Text

 

Також, одним із перших кроків до незалежності стало прийняття Декларації про державний суверенітет України, яка була прийнята Верховною радою УРСР 16 липня 1990 року.

Декларація хоч і не проголошувала незалежність України, але вона визначала те, що Україна є суверенною національною державою, її суверенітет поширюється на всю територію країни та на всі сфери українського суспільства. Визначальне його значення полягало насамперед у тому, що цей документ продемонстрував волю українського народу до незалежності.

  

З текстом Декларації можна ознайомитись за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/55-12#Text 

 

24 серпня 1991 відбулося проголошення Акта про незалежність України, і над будинком Верховної Ради піднявся синьо-жовтий прапор.

 

Цікаво, що вперше День незалежності України був відзначений у 1991 р., не 24 серпня, а 16 липня, адже разом із тим, що 16 липня 1990 р. Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про Державний суверенітет України, водночас була ухвалена постанова про відзначення в цей день свята під назвою «День проголошення незалежності України».

Свято Дня незалежності України було призначене на 24 серпня постановою Верховної Ради України від 20 лютого 1992 р.

Остаточне утвердження України як незалежної держави відбулося 1 грудня 1991 року, коли понад 90 відсотків громадян підтримали цей вибір на Всеукраїнському референдумі.

 

Відтак, на політичній карті світу з'явилася нова незалежна країна визнана 70 країнами світу, що мала власний гімн, герб, прапор, грошову одиницю та Конституцію. 

 

Незалежність у сучасності

Події сучасності, зокрема  2013 - 2022 року, починаючи із Революції Гідності та завершуючи повномасштабним військовим вторгненням росії на територію нашої держави показали, що українці самовіддано, ціною власних життів готові боронити незалежність української землі.

Багатовіковий духовний геноцид, голодомори та репресії не знищили в нас прагнення до свободи та самостійного права вибору підтвердженням чому стали такі історичні події:

 

  • Війна на Донбасі, що розпочалася у квітні 2014 року.

  • Декомунізація. У 2016 році Верховна Рада майже позбулася символів тоталітаризму та перейменувала майже 1000 населених пунктів та 26 районів.

 

  • Створення 15 грудня 2018 року на Об'єднавчому соборі Православної церкви України (ПЦУ), а вже 6 січня 2019 року Вселенський патріарх Варфоломійу Константинополі вручив предстоятелю ПЦУ Епіфанію Томос про автокефалію.

 

 

Ідею державності борці за незалежність відстоювали у різні історичні епохи. Наша нація народилася на полях боїв, а її воля та міць гартувалися у турецькій неволі, російських та гітлерівських таборах. І нині, в умовах війни з російською федерацією, Україна продовжує відстоювати власні свободу та державну цілісність.

 

За 31 рік незалежності ми зуміли довести всьому світові, що ми сильна горда та незалежна держава із європейським вектором розвитку.

Ми самовіддано і безстрашно захищаємо нашу країну і не лише боремося з росією, а і перемагаємо її – як силою зброї на фронті, так і на дипломатичному напрямі. Адже українці – нація нескорених людей, які вільні творити своє майбутнє!

 

З Днем Незалежності, Україно!

  

З повагою

Колектив Північно-західного апеляційного господарського суду