flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Переможці конкурсу на краще есе

23 грудня 2022, 12:05

Північно-західний апеляційний господарський суд провів конкурс на краще есе. Вчора відбулося нагородження переможців. Докладніше можна ознайомитися за посиланням.

Як ми обіцяли, розміщуємо повні тексти творів усіх переможців конкурсу.

 

 

 

 

Тема: «Місце закону у житті людини. Чи можна порушувати закон, якщо ніхто не бачить?»

 

І місце

НІКОЛАЙЧУК  ЮЛІЯ

 учениця 9 класу

Сарненського районного ліцею "Лідер"

Сарненської міської ради

 

Місце закону в житті людини. Чи можна порушувати закон, якщо ніхто не бачить?

Людина  - найцікавіше, найдовершеніше, найрозумніше створіння на Землі. Але  разом з тим ми не можемо заперечувати той факт, що найбільше проблем на Землі створює теж не хто інший, а саме людина, саме тому і потребує постійного контролю своїх дій, бо час від часу з’являється спокуса оминути закон і переконати себе та оточуючих у власній безкарності.  Упевнена, що якраз для того, щоб таких «бажань» було якнайменше, для того, щоб створити те щасливе суспільство, у  якому всі рівні,  і був придуманий Закон. Так-так! Закон! Закон, без якого не може існувати суспільство, тому що саме закон регулює взаємини між людьми, допомагає попереджати та вирішувати конфлікти.

Дивно, чому ж тоді, якщо вже тисячі років існують закони, написані Конституції, людину завжди упродовж життя супроводжує закон і беззаконня, правда і несправедливість? Чому, читаючи основний закон країни, починаєш відчувати себе захищеним, сильним, потрібним, важливим, впевненим у завтрашньому дні, але це… «читаючи», бо в реальному житті не завжди так? Невже не всі знають про закони нашої країни? А якщо знають, то звідки з’являється несправедливість? Чому стільки правопорушень?

Можливо,  справа не тільки в законі, а в нас самих? Чи завжди ми дотримуємось законів, чи були такі випадки, коли ми їх порушували? А якщо порушували, то робили це свідомо чи через незнання? Напевно, буває по-різному. Хтось свідомо порушує закон, хтось для того, щоб виправдати свої вчинки, говорить: «Я маю право!». Але як тільки справа стосується інших людей, риторика одразу різко змінюється, бо одразу чуємо: «Ти зобов’язаний!». І тут важко не погодитись із словами Ш.Лемеля «Для інших ми творимо правила, для себе – винятки», але що ж тоді станеться в суспільстві, якщо кожен буде керуватися таким гаслом? Хаос? Криза? Беззаконня? Відсутність елементарного порядку, розгул корупції, крадіжки на всіх рівнях, низький рівень моральної культури та царство правового нігілізму - такий неповний перелік бід чекає на суспільство, якщо не будуть дотримуватися закони.

Впевнена, що все було б інакше у житті кожної людини, якби було навпаки: «Я – зобов’язаний!», «Ти – маєш право!» Такі закони мені дуже імпонують, перед законом мають бути рівні всі. Дотримуватись закону мають всі,  незалежно від соціального статусу, незалежно від віку, віросповідання. І це абсолютно не залежить від того, бачить хтось чи не бачить те, що людина порушує закон. Я глибоко переконана, що ще одним важливим мірилом дотримання законів має бути СОВІСТЬ. Совість, яка характеризує здатність людини здійснювати контроль за власною поведінкою, давати об'єктивну оцінку своїм діям. Совість, яка є найбільшою чеснотою людини. Совість, яка, як стверджували ще давні греки,  праведним судом доброї людини, бо саме совість діє як тисяча свідків.

Отже, ми всі хочемо жити в правовій державі, а тому маємо пам’ятати про те, що людина, що знає закони, озброєна проти неприємностей і відчуває себе впевненіше. Сучасна людина має бути сама носієм усіх законів і жити за принципом «Закон починається з мене».

 

ІІ місце

АЛЬОНА  ХОДАКЕВИЧ

учениця 8-Б класу

Глиннівського ліцею

Березівської сільської ради Сарненського району

 

Місце закону в житті людини. Чи можна порушувати закон, якщо ніхто не бачить?

Одним із найефективніших методів координації взаємодії різних верств суспільства являється закон. Гарантуючи рівність свободи і справедливості, він також має важелі стримування, що в сумі сприяє розвитку демократичного громадянського суспільства. Яке ж місце посідає закон в людському житті та чи можна його порушувати, коли цього ніхто не бачить? Нижче спробуємо дати відповіді на ці питання.

Дефініцію закону можна описати наступним чином: це нормативно-правовий акт вищого представницького органу державної законодавчої влади або народу, який регулює найважливіші суспільні відносини, виражає волю більшості населення, втілює людські цінності й має найвищу юридичну силу серед усіх нормативно-правових актів. Вивчаючи історію законів, аналізуючи думки мислителів щодо даного питання та досліджуючи сучасне законодавство, можна сказати, що закон є своєрідним мірилом добра і зла. Право на життя, повноцінне здоров’я, гідні умови праці, належний відпочинок, повага до власної гідності, вільне вираження власної думки, сімейний добробут – це не повний перелік суспільних благ, які надає особистості закон. Орієнтуючись на закон, людина визначає, коли з нею поводяться справедливо, а коли ні. В останньому випадку вона знову ж таки звертається до закону, як до свого захисника, який здатний відновити справедливість. Також закон має значний виховний вплив на суспільство. Визнаючи силу і авторитет закону, усвідомлюючи шкідливість певного діяння, а також знаючи про покарання як наслідок такого діяння, велика кількість людей утримується від неправомірних дій.

Регулятивна та виховна функції закону показують, що його роль є досить вагомою у справедливому співіснуванні членів соціуму. Проте через низький рівень правової культури на жаль не всі це розуміють. А дехто взагалі свідомо здійснює правопорушення, намагаючись отримати від цього вигоду. Тож, не зважаючи на здавалося б високу обізнаність громадян у сфері права, серед населення слід активніше проводити роботу щодо покращення правової грамотності. Це сприятиме підвищенню правосвідомості громадян, збільшенню поваги серед населення до законів та утвердженню правового суспільства з рівними можливостями для кожної особистості.

Чи ж можна порушити закон, коли ніхто не бачить? Відповідаючи на це питання я хотіла б запитати: «А чи варто взагалі порушувати закони?». Треба знати, що порушуючи закон, людина насамперед шкодить собі. Вчинивши вбивство, правопорушник позбавляє життя людину, яка в майбутньому прямо чи опосередковано принесла б йому користь. Ми ж розуміємо, що без когось із нас світ неповний. Крадіжка зменшує надходження до державного бюджету та спричиняє зайві видатки з нього, внаслідок чого відбувається недостатнє фінансування державних установ, зокрема шкіл та лікарень, де можливо навчаються чи лікуються рідні особи, яка вчинила злочин. Навіть здійснюючи дрібні правопорушення, людина завдає шкоди в першу чергу самій собі. Порушуючи правила дорожнього руху особа ставить під загрозу власне життя і здоров’я. Сміття, викинуте у неналежному місці забруднює довкілля, що в свою чергу має негативні, а інколи і фатальні наслідки для здоров’я людини. А прогулюючи уроки, дитина не зможе набути необхідних знань та вмінь, які необхідні для повної самореалізації в сучасному суспільстві. Слід зазначити, що за всі правопорушення передбачені належні покарання, які значно обмежують людину-правопорушника у її правах і можливостях. Тому порушувати закон навіть тоді, коли ніхто не бачить не варто. І більшість дієздатних свідомих громадян погоджуються з цією позицією. Принаймні я так вважаю. 

Підсумовуючи вище наведене, можна сказати, що закон відіграє ключову роль в людському житті. Він є джерелом суспільних благ та гарантом їх практичної реалізації особистістю. Дотримання законів сприяє поширенню добра, порядку і справедливості в суспільстві. А їх порушення породжує зло, хаос і беззаконня – соціальні хвороби суспільства, які збільшують страждання соціуму. Тож, не залежно від того, бачить хтось чи ні, закон не потрібно порушувати! Запам’ятаймо це і будьмо законослухняними громадянами.

 

ІІІ місце

МАРІЯ КУЧЕРУК

учениця 9 класу Обласного наукового ліцею в м. Рівне

Рівненської обласної ради

 

Місце закону в житті людини. Чи можна порушувати закон, якщо ніхто не бачить?

     Серед людей часто існує думка, що для життя у суспільстві не потрібно знати абсолютно усіх законів, що вони потрібні лише для посадовців та суддів. Але як тоді не порушувати закони не знаючи їх, адже незнання закону не звільняє людей від відповідальності?

     Кожна людина зобов’язана знати і дотримуватися певних правил, - без цього неможливо створити розвиненої держави та рівноправного життя її громадян. Закони супроводжують нас усюди: коли ми вступаємо у коледж або подорожуємо, одружуємось або просто ідемо в магазин. Статистика доводить, що країни, у яких громадяни відповідальні перед законом  та свідомо дотримуються громадянської позиції набагато краще розвинені ніж ті, в яких люди вважають правосуддя безсилим проти «законів» корупції, грошей. Вони ґрунтуються на моральних цінностях і створені для справедливого співіснування людей незалежно від їхнього статусу, вподобань та ідеалів. Тому, мені здається, що задля свого блага, та блага інших не можна порушувати законів.

     Зазвичай правила, які вводить держава підсилюються міцною логікою та необхідністю. Проте, існують виключення, у різних країнах світу панують свої закони, хоча деякі з них є дуже дивними і причинно наслідковий зв’язок у них відсутній.  Наприклад, у Онтаріо заборонено перевищувати рівень води у ванній більше ніж на 10 см, або ж у Оклахомі після сьомої години вечора заборонено тримати у ванній кімнаті сплячого осла. Такі закони виглядають смішно і навіть безглуздо, тому, здається,  якщо це нікому не створює дискомфорт, то за  необхідності такими правилами можна знехтувати. Певна поведінки для одного віросповідання - це норм, а для іншого це може бути категоричною забороною. Яскравим прикладом цього - ісламські держави. У них є багато обмежень і заборон, які пов’язані з релігією. Наприклад, за подружні зради в деяких країнах суворо карають, а в нас це не заборонено і часто тримається в таємниці та окрім порушення законів моралі немає ніякого відношення до нормативно-правової бази нашої держави.

     Я вважаю, що кожна людина має свою точку зору, свою позицію, та право приймати рішення, і те, яким буде це рішення залежить тільки від неї. Потрібно ставитися до людей так, як хочеш, щоб вони до тебе ставилися.

     То чому ж не ухвалити новий закон життя - завжди намагайтеся бути добрішим, ніж це потрібно? Це важко уявити в існуючих реаліях сучасного українського життя в умовах війни з загарбниками, але я щиро вірю в те, що «на оновленій землі врага не буде, супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люде на землі». І після нищівної перемоги над ворогом, українці зможуть втілити усі свої найкращі, найдобріші сподівання в розбудову прекрасної, правової, по-справжньому НЕЗАЛЕЖНОЇ держави: з українським Кримом, Кубанню, Бессарабією, Придністров’ям….. ВІД СЯНУ ДО ДОНУ!!!

 

 

ІІІ місце

АНТОНІНА ФЕДОРУК

учениця 8 класу

Повчанського ліцею

Повчанської сільської ради Дубенського району;

 

Місце закону в житті людини. Чи можна порушувати закон, якщо ніхто не бачить?

     Закони — це немов павутина,

в яку потрапляє дрібна мошка,

але крізь яку прориваються шершні та оси.

Дж.Свіфт

  Людина найрозумніша істота на землі. Однак від природи вона створена такою, що якою б не була розумною, вона потребує жорстокого контролю своїх дій, бо для  неї існує  дуже велика спокуса гріха і власної безкарності. Закон для людини починається вже з народження.

        Закон і беззаконня. Правда і несправедливість. Все наше життя знаходиться в центрі цих протиріч. Основний закон нашої країни – Конституція. Коли писали закони, їх творці напевно мріяли про щасливу, правову і справедливу державу. Адже, читаючи закони,  починаєш відчувати себе сильним, потрібним і важливим. Одна з цінних сторінок Закону в тому, що він по суті своїй для всіх однаковий. У нашій країні щорічно приймаються безліч указів, постанов, законів. Здавалося б, це все має забезпечувати щасливе життя для народу та нажаль це не так.

    Всі ми хочемо жити в правовій державі. Людина, що знає закони, озброєна проти неприємностей і відчуває себе впевненіше. Сучасна людина має бути носієм усіх прав і обов’язків, жити за принципом «Закон починається з мене». Озирнувшись довкола, можна побачити кругом порушення правил і законів: люди палять в непризначених місцях, переходять дорогу ігноруючи правила дорожнього руху. Порушники винні завжди, навіть, якщо вони не знали або не знають закону. Якщо ти  не знаєш закону – це  вже суто твої проблеми. Незнання закону не звільняє порушника  від відповідальності, тому треба  бути пильним.

      «Щоб уміло і правильно користуватися своїми правами та добре виконувати свої обов’язки, не порушувати прав і законних інтересів інших, треба добре  орієнтуватися в правовому колі. Важливо пам’ятати,  що у нас є не тільки права, а обов’язки. Обов’язок виконувати закони і поважати права інших людей. Напевно, ви чули фразу : «Моя свобода закінчується там, де починається свобода інших людей». Свобода є у всіх і вона може існувати одночасно, не заважаючи свободам інших. В демократичній державі має бути якомога більше людей, які поважають право і закон. Знання та розуміння законів, прав і свобод є основою сучасного життя, а тому освіта є головним чинником для успіху людини. Кожен закон, який є в нашій країні, потрібен для того, щоб в суспільстві був, порядок і не було хаосу. Якщо б не було законів у країні, то була б анархія і беззаконня, зростала б кількість злочинів. Важко собі уявити, щоб творилося. Люди стали б жити за своїми правилами. І чого хорошого з цього б, не вийшло. Але все ж, велику роль в нашому житті відіграють закони. Може комусь і не подобається жити за законами держави, але все ж доводиться. В основному закони потрібні для того, що б захищати права людини від насильства, злодійства, від рабства. Якщо не буде законів, країна буде нагадувати поле битви і виживати буде сильніший. Лише тільки завдяки законам, людина  замислюється не здійснювати злочину. Потрібно знати і шанувати закони, щоб почувати себе у безпеці, і бути впевненим у своєму майбутньому.

    На мою думку право, закон – це моя свобода, це можливість приймати  рішення і робити те, що мені подобається. Звісно, життя обмежується обставинами, законами та мораллю. Якраз тут я вбачаю основи права у своєму житті – це право вибору, якою мені бути людиною, порушувати закон, чи ні?

Побажаймо ж усім нам миру у всіх його проявах, глибоких знань, що породжують мудрість, і прогресивного розвитку на основі соціальної справедливості без порушень закону.

 

ТЕМА: «Яка із професій юриста (адвокат, нотаріус, прокурор, суддя, юрисконсульт)  у сучасних реаліях найвагоміша?»

 

І місце

ВЛАДА КИСЕЛЬОВА

учениця 9-А класу

Обласного наукового ліцею в м. Рівне

Рівненської обласної ради

 Яка із професій юриста (адвокат, нотаріус, прокурор, суддя, юрконсультант) у сучасних реаліях найвагоміша?

Роби сьогодні те, що інші не хочуть, завтра будеш жити так, як інші не можуть... Цю фразу з уст своєї мами я чую майже не щодня, починаючи зі свого свідомого віку. І як на мене абсолютно не важливо, ким ти працюєш: адвокатом, нотаріусом, прокурором, суддею, юрконсультом, вчителем, двірником чи у сфері обслуговування, головне - виконувати свою роботу відповідально, чесно, з душею та у любій ситуації залишатись Людиною.

Дитина, народжена та яка зростає у сім’ї адвокатів: дідусь, мама, вітчим, мала б швидше за все у майбутньому продовжити фактично родинну справу та однозначно відповісти, що саме професія адвоката є найвагомішою.

Однак є діти, такі як я: бунтівники! Мамо, не ображайся (про конкурс довідалась саме від мами, котра впевнена у тому, що я писатиму про адвокатів), але на мою думку, наголошу, що виключно на мою особисту думку, найвагомішою професією у сфері юриспруденції є саме професія судді.

Обгрунтую чому саме я так вважаю: адвокат - захищає, прокурор - обвинувачує, нотаріус - засвідчує документи та працює виключно з паперами, юрконсульт - мабуть, проконсультуй-принеси-подай, а саме суддя з огляду на свої професійні обов’язки приймає найскладніші та найвідповідальніші рішення від яких залежать долі людей.

Ще з початкових класів мама вимушено інколи брала мене з собою у судові засідання і я з захватом споглядала за суддею, котрий поважно сидів посеред залу, до якого була прикута увага усіх присутніх у судовому засіданні, до якого звертались «Ваша честь», якого сторони всіляко намагалися переконати у своїй правоті, інколи при цьому емоції навіть зашкалювали, але суддя завжди залишався стриманим, поважним.

Скажу відверто, що юриспруденція в цілому мені подобається, але наразі більше імпонує робота прессекретаря у правоохоронних органах чи суді. У зв’язку з цим я навіть закінчила курси юридичної журналісти у Національному університеті водного господарства та природокористування, на яких мала нагоду відвідати ряд судових засідань та вкотре переконатись у тому, що суддя це не лише престижна професія та красива мантія, а вкрай нелегка робота.

Щодо сучасних реалій, зокрема з огляду на введення в Україні воєнного стану, відповідальність суддів за прийняті рішення, як на мене, лише збільшилась, оскільки навіть всупереч своєму внутрішньому переконанню, емоціям вони зобов’язані суворо дотримуватись вимог закону. Якщо чесно, не уявляю яких зусиль їм це вартує якщо потрібно прийняти рішення по справі, наприклад, за воєнні злочини, за вбивства людей...

Вірю у те, що війна скоро завершиться нашою перемогою і все буде Україна, адже неможливо перемогти людей, котрі боряться за свою землю, свободу, а судді у свою чергу своїми рішеннями покарають винних у злочинах.

Слава Україні!

 

ІІ місце

СОФІЯ ДИБАЧ

учениця 11 класу

Сарненського ліцею №1 ім. Т.Г.Шевченка

Сарненської міської ради

 

Яка із професій юриста (адвокат, нотаріус, прокурор, суддя, юрисконсульт) у сучасних реаліях найвагоміша?

      Як багато у світі професій…. Цікавих, дуже важливих, надзвичайно актуальних… У світі налічується близько сорока тисяч професій. Напевно, неможливо із цього величезного списку виділити якусь одну і сказати, що саме вона є найвагомішою, але знаю точно, що однією із найдавніших та важливих є професія юриста, яка несе людям порядок та захист. Поява цієї професії пов’язана з тим, що вона вже тисячі років допомагає регулювати  норми поведінки людей. Ми часом навіть не замислюємося про це, але вся наша діяльність підкоряється законам, адже саме вони зробили наше суспільство цивілізованим. Уявіть, якщо б не було ні юристів, ні кодексів, ні Конституції… У світі би правив закон сили, хаос, постійно  спалахували б конфлікти за право володіти чужим майном, чужими територіями…

      То яка ж із професій юриста (адвокат, нотаріус, прокурор, суддя, юрисконсульт) у сучасних реаліях найвагоміша? Я навіть не знаю, чи є ті критерії, за якими можна було б обрати одну, найважливішу у сучасному світі, юридичну  професію. Думаю, що ні. Для кожної людини у певний період залежно від життєвої ситуації актуальними будуть послуги спеціаліста тої чи іншої юридичної професії.

      Але враховуючи той факт, що уже дев’ять місяців у нашій країні йде повномасштабна війна, я би виокремила професію прокурора. Чому? Спробую пояснити. Ні для кого не секрет, що прокурор відіграє важливу роль у забезпеченні верховенства права та захисту прав людини, громадянина, держави. Це означає, що сьогодні наше суспільство, як ніколи,  очікує результатів роботи органів прокуратури в новому форматі, відповідно, як і ніколи раніше, наше суспільство потребує фахових юристів-прокурорів нової генерації – висококваліфікованих фахівців, які доведуть всім, що прокурор - це чесність та непідкупність, прокурор – це право і закон, прокурор – це захист кожного громадянина України.

     Як відомо, прокурор представляє сторону обвинувачення, а також стежить за виконанням законів і правових норм, для нього дуже важливі порядність та почуття справедливості. Справедливості, якої сьогодні так потребує моя країна, якої так потребує кожен українець.

        Зараз весь світ має знати про ті жахіття, що росія вчиняє на території моєї країни. Кожного дня обстріли, щодня гинуть ні в чому невинні люди. Страшно ще й те, що риторика, яку постійно використовують різноманітні російські медійні, політичні чи церковні особи, не міняється, вони і далі відверто і прямо закликають до масових страт, вбивств та до знищення України.

          Саме тому я вважаю, що на плечі сучасних українських прокурорів лягає надважливе завдання: зібрати, зафіксувати факти про звірства росіян в Україні. Саме прокурори мають уже сьогодні працювати над тим,  як притягнути росію за злочини, які вона вчиняє під час російсько-української війни. Весь світ має знати про Бучу, Бородянку, Маріуполь, Ізюм, Бахмут… Про кожне місто і село…  Саме прокурори мають  притягнути росію до відповідальності за обстріли гуманітарних коридорів, лікарень, цивільних об’єктів. Саме прокурори мають допомогти тим людям, що втратили житло, були поранені, потерпіли від нелюдського поводження, щоб винуватці їхніх страждань були покарані. І саме прокурори, на мою думку, мають  документувати всі докази для Міжнародного кримінального суду. Так, це важко! Так, це непросто, так, подібної практики у нас не було. … Але ми маємо це зробити, адже для нас уже немає нічого неможливого. Сьогодні прокурори України разом зі всіма українцями мають докласти максимум зусиль, щоби притягнути росію за військовий злочин та  агресію щодо нашої країни, щодо наших громадян.

     Я глибоко переконана, що це буде показова історія, винесена на міжнародний рівень, щоби весь світ засудив злочини цієї недокраїни, щоби кожен знав, що обов’язково переможе сила ПРАВА, а не право сили. Обов’язково настане той день, коли закінчиться війна і переможе сила нашого права, права України і права кожного українця.

 

 

ІІІ місце

ВІКТОРІЯ  ЗАВАДСЬКА 

учениця 10 класу

Обласного наукового ліцею в м. Рівне

Рівненської обласної ради

 Яка із професій юриста (адвокат, нотаріус, прокурор, суддя, юрконсультант) у сучасних реаліях найвагоміша?

  Сфера юриспрунденції була досить значущою у всіх віках нашої історії. Адже чинити правосуддя не міг будь хто, це мала бути досвітчена, мудра людина, що мала вагомий вплив у суспільстві. Дійшовши до наших днів після багатьох випробувань, вдосконалень та перетворень,  юриспрунденція сформувала свій спектр професій: адвокат, прокурор, суддя, нотаріус, юрконсультант, інспектор. Всі люди які займають ці посади є дуже важливими в роботі нашої держави, але чи можливо визначити, яка з них найважливіша? Давайте спробуємо.

  На мою думку, найважливішим є суддя. Чому? Відповідь на це питання варто почати з того, хто це, та які його функції. Суддя – особа, яка здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України. Суддя є дуже важливим, тому що здійснює основну і невід’ємну функцію суду – дотримання законодавства під час здійснення правосуддя. Так як за суддею закріплене останнє слово у прийнятті рішення суду, він відіграє найголовнішу роль у судовому процесі, а значить, судді формують авторитет судової системи України, буде довіряти їм народ, чи ні. Разом з тим це досить небезпечна професія, тому що є особи, що здійснюють кримінальні злочини: вбивства, викрадення, наркоторгівля тощо. Інколи це цілі організації, що в кримінальному світі борються за свій статус «королів», прибираючи зі свого шляху всіх, хто стане їм на заваді. Дізнаючись рішення суду, вони бувають дуже незадоволені, тому через своїх соратників намагаються організувати помсту. Звісно, це не часті випадки, тому судді, не дивлячись на цю небезпеку продовжують виносити вироки таким поганцям, щоб надовше прибрати їх з мирних вулиць.

 Також мені здається, що суддя схожий на людину, яка балансує над прірвою, в якій бурлить вода. Тобто прірва – це жага до збагачення ( адже займаючи таку важливу посаду, оплату праці вони мають відповідну ). Бувають випадки, коли в суді виграє людина при грошах, що має зв’язки, вплив тощо. Судді з такими людьми добре знайомі і ті, хто впав у ту прірву, з радістю їм допоможуть, адже лишня копійка ніколи не буде зайвою. Через таких народ зневірюється у судах, а найголовніше, що держава стає слабкою, тому що всі правопорушники, недоброчесні підприємці та політики і далі продовжують поширювати «коріння зла», які ламають державу з середини. Україні дуже не вистачає чесних, мудрих та сміливих суддів, сміливих для того, щоб зламати споконвічну систему корупції та оті «корені зла», що не дають розвиватися нашій країні в демократичному шляху. Багато хто з них, падаючи в прірву, навіть не помічають цього, їм там подобається, але коли настає критичний момент і запаси повітря в балоні акваланга закінчується, вони назавжди залишаються у тій прірві, вона поглинає їх і їсть із середини. Ті що втримали рівновагу і пройшли прірву в подальшому міцно стоять на своїй позиції, вірою і правдою чинячи правосуддя.

Підсумовуючи все вище сказане, можна сказати, що роль судді в сфері юриспруденції є найважливішою, тому що від його рішень залежатиме доля багатьох людей, звільнення судової системи від хабарництва, збільшення доброчесних політиків та підприємців. Будучи суддею людина бере надзвичайно велику відповідальність, тому що одним неправильним, необдуманим рішенням можна зламати людині життя назавжди. Випадків коли безневинну людину засуджували на великий термін достатньо, щоб довести це, але не варто забувати, що суддя, це також людина, якій властиво робити помилки і вчитись на них.

 

 

  

ІІІ місце

СОФІЯ СМАГЛЮК

учениця 11 класу

Обласного наукового ліцею в м. Рівне

Рівненської обласної ради

 

«Яка із професій юриста (адвокат, нотаріус, прокурор, суддя, юрконсультант) у сучасних реаліях найвагоміша?»

    Професія юриста є однією з найдавніших в історії цивілізації. Вона з’явилася разом з правом.  Кожна з професій: адвокат, нотаріус, прокурор, суддя, юрконсультант є важливими для права. Без однієї із них розпочнеться хаос і недотримання правопорядку, тому що кожна група органів виконує свої функції та обов'язки. Адвокат надає професійну правову допомогу учасникам правовідносин, прокурор доводить провину, суддя виносить вирок, нотаріус займається оформленням і засвідченням документів, а юрконсультант забезпечує дотримання законодавства та є близьким до професії адвокатів. Усі з цих професій є важливими. Але яка ж з них  найважливіша в сучасному світі?

 

    Як на мене, найвагомішою структурою органів права є прокуратура. Уперше її було створено в XIII ст. у Франції для захисту інтересів королівської влади в судах, а пізніше для переслідування злочинців і поновлення правопорядку.

Прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому Законом України від 14 жовтня 2014 р. «Про прокуратуру» (далі – Закону), здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави. На прокуратуру покладаються такі функції:

1) підтримання державного обвинувачення в суді;

2) представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом;

3) нагляд за дотриманням законів органами, що проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;

4) нагляд за дотриманням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян( ст. 2 Закону).

Значимість прокурора полягає в дослідженні справ, у веденні досудового слідства, обвинуваченні винного, аби суд виніс правильний вирок щодо скоєного злочину. До прикладу український серіал  «Хід прокурора». Кожна серія - історія злочину, розслідування котрого вела прокуратура на чолі з колишнім Генеральним прокурором України Святославом Піскуном. Коли ми дивимося цей серіал, то розуміємо, чому професія прокурора є такою важливою. Для того щоб суд виніс правильний вирок, прокурори докладають багато зусиль,  аби справді довести, що людина вчинила злочин.

     Яке ж значення прокурора сьогодні? Оскільки  в нашій країні триває війна відбуваються багато злочинів, велика кількість зрад, які обов’язково будуть рослідуватися після її  закінчення. Ця  робота покладається на прокурорів. Тому в сучасних реаліях це є дуже важлива професія, саме вони будуть шукати винуватців, “розгрібати” злочини.

    Отже, саме в наш час потрібні досвідчені, непідкупні, справедливі  прокурори, які слідкуватимуть за порядком, доглядатимуть за законністю досудового слідства. Хоча пам'ятаємо, що не тільки прокурори є важливими, оскільки без функціонування інших органів розпочнеться недотримання правопорядку. Тому кожна із професій юристів є важливою, тому що  місія прокурорів, суддів, адвокатів ітд. полягає в забезпеченні правопорядку, а також виконанні і дотриманні  Конституції України.  Бути юристом в сучасному суспільстві - велика честь і відповідальність.