Для установи де суспільство щоденно прагне віднайти правосуддя, характеристика її відкритості має статусне значення. Саме відкритість є показником рівня довіри. І для підтримки цієї довіри вкрай важливо підтримувати різноплановий діалог із громадськістю.
Північно-західний апеляційний господарський суд застосовує у своїй роботі інноваційні підходи задля підвищення рівня довіри до суду.
Суд у медіа просторі
Реалії сьогодення ставлять щоразу нові виклики перед судовими інституціями у напрямку відкритості громадян та мас медіа до судової влади. Доступність до правосуддя та захист прав громадян – найголовніші функції судової системи. Разом з тим, активна комунікація та інформаційно-просвітницька діяльність, що направлені на належне формування правосвідомості громадськості та позитивного іміджу суду є одним із головних напрямків роботи Північно-західного апеляційного господарського суду.
Ми не чекаємо, доки мас медіа регіону попросять у нас інформацію, а подаємо її першими. Це стосується висвітлення як резонансних поді так і поточної діяльності. Аби інформація охопила якомога більшу читацьку аудиторію, а потенційні запитувачі мали більший доступ до необхідних даних, уся інформація вебсайту суду дублюється також у соціальних мережах (Facebook).
У зв’язку з суттєвими змінами до законодавства, сайт суду постійно наповнюється оновленою інформацією. З метою підвищення рівня правової обізнаності населення судді спікери та судді секретарі судових палат готують матеріали на актуальні теми. Співпраця суду проходить із медіа «Центр суддівських студій», «Рівне вечірнє», «Рівне Медіа», «ЧаРівне», UA Рівне, Ритм ТВ. Проводиться постійний моніторинг публікацій щодо висвітлення резонансних справ судом у мережі інтернет. Для ознайомлення широкого кола громадян із роботою суду прес-службою презентовано інформаційно-презентаційний буклет про суд із описом повноважень і діяльності установи. Видано також презентаційну візитівку із зазначенням розкладу роботи, контактної інформації, маршрутів проїду до суду та генерованим у QR-коді посиланням на веб-сайт суду.
Взаємодія із громадськістю і зворотній зв'язок
Цільовою аудиторією суду є не лише відвідувачі, тому не менш важливою є просвітницька робота і активна зовнішня комунікація суду.
Північно-західний апеляційний господарський суд знаходиться у двох адмінбудівлях. Для зручності сторін поруч з приміщеннями суду облаштовано відділ документообігу та організаційного забезпечення суду для прийому документів.
Колегії суддів здійснюють судочинство у шести залах судових засідань, кожен з яких обладнаний системою відеоконференцзв’язку та сучасною комп’ютерною технікою.
Для забезпечення проведення відеоконференції, а також для безперебійної роботи Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та захисту інформації у суді проведено три лінії мережі Інтернет. Доступ до мережі Wi-fi для працівників та відвідувачів суду є відкритим та безкоштовним.
Збори та семінари, робочі зустрічі та наради, дні відкритих дверей та конференції, тощо проводяться у конференц-залі, що вміщує до семидесяти осіб.
Для зручності ознайомлення з матеріалами справи та написання клопотань, вільного доступу до мережі Інтернет у суді для сторін та адвокатів обладнана спеціальна кімната та наявні інформаційні стенди із усією необхідною інформацією для комфортного перебування сторін-відвідувачів.
Реформування судової системи уже тривалий час перебуває в центрі досить гострих дискусій, в яких постійно фігурує тема ефективності та якості судової гілки влади. Як наслідок ми прагнемо дізнатися, як суспільство оцінює нашу роботу. Тому, анкетування є одним із підходів до вивчення якості роботи державних установ з точки зору користувачів їхніх послуг, з метою виявлення недоліків і розробки плану дій по їх усуненню.
Для вивчення рівня довіри громадськості до судів, у Північно-західному апеляційному господарському суді регулярно проводяться опитування у рамках пілотної програми проекту USAID «Україна: справедливе правосуддя». Судом використовується методологія карток громадянського звітування, яка являє собою ефективний засіб оцінювання та надає узагальнений відгук щодо якості з боку саме користувачів судових послуг, тобто тих, хто має безпосередній досвід перебування у будівлі суду.
Колектив суду постійно працює над комплексною модернізацією та удосконаленням як своєї роботи, так і приміщення суду. Сучасне та якісне облаштування залів судових засідань, спеціально обладнані зони очікування, сучасне комп'ютерне обладнання із встановленим програмним забезпеченням, інформаційні монітори, завдяки яким в режимі on-line відвідувачі можуть стежити за перебігом судового процесу та оперативно отримувати важливу інформацію - все це лише невелика частина наших зусиль, для забезпечення комфортних умов перебування відвідувачів у приміщенні суду.
Виконання вимог законодавства разом із людським чинником відкриває перед нами нові напрямки самовдосконалення. Відповідно до частини третьої статті 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», доступність правосуддя для кожної особи забезпечується відповідно до Конституції України та в порядку, встановленому законами України. Ця норма Закону стосується, зокрема, й безперешкодного доступу до приміщень судів людей з інвалідністю, громадян похилого віку, інших маломобільних груп населення.
Статтею 26 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» передбачено, що підприємства, установи та організації зобов'язані створювати умови для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю (у тому числі осіб з інвалідністю, які використовують засоби пересування та собак-поводирів) до об'єктів фізичного оточення. Керуючись обумовленою нормою Закону, а також Рекомендаціями робочої групи із забезпечення доступності суду та судової процедури для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, Північно-західний апеляційний господарський суд вживає заходів щодо забезпечення рівних можливостей доступу громадян до правосуддя.
Центральний вхід ПЗАГС обладнаний стаціонарним пандусом;
Вхід до приміщення канцелярії та подання документів до суду придатний для заїзду осіб на інвалідному на візку;
Забезпечено в'їзд людям, що пересуваються на візку, через ворота з вулиці Коперника;
Вхід до залів судових засідань через турнікет пристосований для маломобільних груп населення;
У центральному корпусі в приміщенні канцелярії наявні місця для ознайомлення зі матеріалами справи та написання заяв для осіб з інвалідністю та особливими потребами;
В приміщенні канцелярії суду, де здійснюється прийом документів, обладнана універсальна кабіна санвузла, облаштована спеціальними поручнями. В'їзд до кабіни забезпечує вільне пересування у візку;
При вході у приміщення суду, також на поверхах, де знаходяться зали судових засідань та канцелярія, розміщені тактильні вказівники, виконані шрифтом Брайля;
Наявне місце для паркування транспортних засобів осіб з інвалідністю
Керівництво Північно-західного апеляційного господарського суду докладає усі зусилля для комфортного перебування в суді відвідувачів та створює умови для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до приміщень суду, а також забезпечує можливість реалізації їх права на доступ до правосуддя нарівні з іншими категоріями громадян.
Просвітницька робота у Північно-західному апеляційному господарському суді
Активна комунікаційна робота Північно-західного апеляційного господарського суду направлена не лише на мас-медіа, які поширюють інформацію про суд через власні медіа ресурси. В суді систематично проводяться зустрічі та круглі столи. Обговорюються судова практика та рекомендації вищих судів щодо конкретної категорії справ, і тренінги по роботі з сайтом суду, новели законодавства, судова реформа.
Детально про кожну зустріч та захід можна ознайомитися дізнатися на нашому сайті у розділі новини. У розділі Прес-центр – Контакти наявна контактна інформація про прес-службу суду та суддів-спікерів. Більше фото із кожної зустрічей – у розділі Фотогалерея також в соціальній мережі Facebook.
Гостями нашого суду часто стають школярі та студенти. Для них проводяться дні відкритих дверей та знайомство з історією та роботою судової системи на прикладі ПЗАГС.
Щорічно у ПЗАГС проходять практику студенти-правники вищих навчальних закладів Рівного та України. Керівництвом суду постійно проводяться вступні бесіди зі студентами, які проходять практику в суді, щодо цінностей судової системи та значення суду для громадян.
За допомогою спільних заходів із студентами та практиками судочинства ми маємо на меті сприяти якісній правовій підготовці майбутніх правників.
Відтак, задля максимальної реалізації потенціалу майбутніх правників підписано меморандум про співробітництво між Північно-західним апеляційним господарським судом та НУ «Острозька академія». Співпраця сторін у рамках меморандуму передбачає взаємодію у напрямку обміну інформацією і досвідом в межах здійснення наукової та практичної діяльності у сфері забезпечення верховенства права, захисту прав і свобод людини на основі рівноправності, дотримання загальноприйнятих норм і принципів.
Окремої уваги заслуговує проведення конкурсу серед учнів старших класів міста Рівного на краще есе на тему «Якби я став суддею». Цей напрямок дозволяє отримати від молоді їхнє бачення про роботу суддів та судової системи вцілому. Проводячи зустрічі з учасниками ми маємо змогу заоохотити цікавість шолярів до теми правосуддя та провести комплексну роботу з нейтралізації деструктивного мислення спрямованого на цю сферу діяльності.
Завдяки такому напрямку роботи із шкільними закладами та вишами у молодого покоління формується правильна точка зору про те, що в суді працюють люди, які якісно виконують свою роботу. Це також можливість для студентів визначитися у майбутньому зі своєю професійною долею.
Заходи у яких судді та працівники суду приймають участь
Не можна залишити поза увагою роботу голови суду щодо забезпечення участі представників суду в заходах інших установ. Судді ПЗАГС та працівники апарату суду приймають активну участь у семінарах та майстер-класах на запрошення інших установ та організацій.
В рамках ІV Всеукраїнської школи «Тонкощі судового процесу», організованої Острозьким осередком «Ліги студентів», суддя-спікер ПЗАГС ознайомив майбутніх правників із темами вмотивованості, законності та справедливості винесення судових рішень. Судді ПЗАГС були також учасниками «Зимової школи», що проходила на базі Рівненського інституту Київського університету права НАН України.
Крім того, судді і працівники апарату суду протягом року постійно підвищують рівень власної компетенції: проходять різноманітні курси в Національній школі суддів України та є учасниками вебінарів організованих громадськими організаціями та Прес-центром судової влади України.
Відтак, можна стверджувати, що Північно-західний апеляційний господарський суд плідно працює у напрямку прозорості здійснення правосуддя, підвищення авторитету та довіри до судової влади в України. Підтвердженням цьому є усні подяки від відвідувачів та нагороди на всеукраїнському рівні. Так, служба управління ПЗАГС виборола першість у Всеукраїнському конкурсі «Кращі практики управління персоналом» у номінації «Краща практика мотивації державних службовців у державному органі», проведеному Національним агентством України з питань державної служби.
Зазначимо, що з працівниками апарату проводиться постійна робота, щодо покращення комунікаційних процесів із відвідувачами суду, що незмінно дає свої результати. Таким чином, щоденна якісна робота усіх працівників суду є запорукою налагодження успішної взаємодії із громадянами, що звертаються до суду.
Зовнішня взаємодія
Вже декілька років поспіль колектив Північно-західного апеляційного господарського суду опікується вихованцями дитячого протитуберкульозного санаторію «Новостав». Завдяки спільним зусиллям працівників апарату та суддів дітки періодично отримують все необхідне для навчання та проведення дозвілля, починаючи від канцтоварів, завершуючи іграшками та солодощами.
У підсумку
Навіть за наявності такої кількості позитивів Північно-західний апеляційний господарський суд не зупиняється на досягнутому. Адже ми впевнені, що підтримка іміджу нашої установи це, окрім щоденної роботи, і стиль поведінки та переконань кожного члена усієї нашої команди.
Попереду ще багато нових професійних і креативних ідей, втілення яких стане запорукою формування позитивного іміджу судової установи та напрацювання важелів, для формування у громадян довіри та захищеності.