flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судова практика стосовно справ, які стосуються самопредставництва сторін та представництва сторін адвокатами в судах

11 грудня 2020, 15:45

У 2016 році Верховною Радою України було внесено зміни в головний Закон України – Конституцію. Законом України «Про внесення змін до Конституції України» було розпочато введення так званої «адвокатської монополії» (представництво в судах виключно адвокатами, за винятком малозначних справ – ст. 131-2 Конституції України).

        Ці положення вступили в силу не одразу – для їх запровадження вводився перехідний період тривалістю три роки. З 01.01.2017 виключно адвокати можуть представляти інтереси клієнтів у суді касаційної інстанції, з 01.01.2018 у судах апеляційної інстанції, з 01.01.2019 у судах першої інстанції.

        Процесуальні кодекси, які набрали чинності в грудні 2017 року, фактично здійснили поділ процесуального представництва юридичної особи на дві категорії:

        - участь через «самопредставництво» – через керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від імені юридичної особи відповідно до закону, статуту, положення;

        - участь через «представника» – адвоката, уповноваженого на підставі довіреності чи ордеру, виданих на підставі договору про надання правової допомоги, за певними винятками.

         Після набрав чинності 29.12.2019 Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення» від 18.12.2019 №390-IX перелік осіб, які можуть вважатися такими, що здійснюють «самопредставництво» юридичної особи, був збільшений. Окрім керівників або членів виконавчого органу, до переліку було включено «інших осіб, які мають із такою юридичною особою трудові відносини (діють на підставі трудового договору (контракту)».

         Водночас із встановленням необмеженого переліку осіб, які можуть здійснювати самопредставництво юридичної особи в суді, виникла проблема визначеності переліку документів, які такій особі необхідно подати до суду, щоб позов чи інший процесуальний документ не повернули та/або самопредставника юридичної особи допустили до участі в судовому засіданні.

         Напрацьована судова практика дає змогу здійснити аналіз нововведень і відповісти на питання, чи вдалося законотворцям «сприяти подоланню прогалин у законодавстві щодо можливості самопредставництва юридичних осіб незалежно від порядку їх створення у судах».

 

Суддя, секретар ІІ Судової палати Алла Гудак

 

Докладніше у таблиці ЗАВАНТАЖИТИ