flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Господарський суд міста Києва – єдиний суд, до виключної підсудності якого віднесено справи, відповідачем у яких є, зокрема, центральний орган виконавчої влади

11 лютого 2021, 16:41

У випадку виникнення конкуренції норм частини 3 статті 30 ГПК України та частини 5 статті 30 ГПК України під час визначення підсудності спору з приводу нерухомого майна, відповідачем у якому є орган, зазначений у частині 5 статті 30 ГПК України, судам слід керуватись частиною 5 статті 30 ГПК України.

Такий висновок зробив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 12.01.2021, розглянувши справу № 918/572/19.

Позивач у даній справі звернувся до суду із позовом до відповідачів – Фонду державного майна України та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській та Житомирській областях про зобов`язання включити будівлю до переліку об`єктів малої приватизації та скасування відмови, оформленої листом.

Рішенням місцевого господарського суду, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, позов задоволено частково.

Однак, Верховний Суд, розглянувши справу, дійшов висновку про порушення судами попередніх інстанцій правил територіальної підсудності. При цьому зазначив, зокрема, що приписи статті 30 ГПК України встановлюють правила виключної підсудності господарських спорів. Виключна підсудність означає, що певні категорії справ не можуть розглядатись за загальними правилами підсудності, а також за правилами альтернативної підсудності.

Так, відповідно до частини 3 статті 30 ГПК України спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.

Водночас, згідно з частиною 5 статті 30 ГПК України (в редакції, чинній на час подачі позову та прийняття рішення господарським судом першої інстанції) спори, у яких відповідачем є Кабінет Міністрів України, міністерство чи інший центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Отже, вказує Верховний Суд, якщо відповідачем у справі є орган, зазначений у частині 5 статті 30 ГПК України, то розгляд такої справи у будь-якому разі відноситься до компетенції виключно Господарського суду міста Києва та будь-який інший суд неуповноважений здійснювати розгляд відповідної справи.

Оскільки, відповідно до статті 1 Закону України "Про Фонд державного майна України" Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади, який у даній справі є одним з відповідачів, до яких заявлено позовні вимоги, справа підлягає передачі на розгляд до Господарського суду міста Києва.

З повним текстом постанови Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 12.01.2021 року в справі № 918/572/19 можна ознайомитися за посиланням .

 

Суддя, секретар ІІ Судової палати Алла Гудак